novostavba rodinného domu Praha‐západ

novostavba rodinného domu Praha‐západ

Autor: Tibor Csukás
Datum: únor 2013 - říjen 2015

Cílem studie je navrhnout rodinný dům podle požadavků klienta, který by zapadl do svého okolí a byl zároveň reprezentativním příbytkem. Vzhledem ke stísněnému pozemku je snaha dům situovat na severní hraně pozemku. Hmota domu je členitá a přizpůsobuje se vnitřnímu uspořádání prostoru. Reaguje tak na větší potřebu obytné plochy v přízemí a naopak menší v podkroví. Ze základního objemu vystupuje prosklená jídelna a obytný prostor, který je otevřen do krovu. Střecha domu je pultová. Z hřebenu vybíhají dvě roviny střechy o různém úhlu.

Hlavní vnitřní prostor tvoří obytná část s jídelnou a kuchyní. Tyto jednotlivé funkční zóny jsou jasně definovány v prostoru. Jídelna je prosvětlena prosklenou částí, která vystupuje z půdorysu domu. Zadní část domu tvoří klidová zóna vlastního obytného prostoru s posezením, která je jasně oddělena sníženou úrovní podlahy a otevřením do krovu, které vytváří převýšený prostor. V centru obytné části domu je umístěna krbová vložka s trojstranným prosklením.

Na fasádě domu se kombinují cihelné pásky s šedými spárami a omítka tmavě hnědé barvy. Oplechování a dřevěné prvky jsou v barvě antracit. Cihelné pásky pronikají také do interiéru, kde jsou kombinovány s černými ocelovými či dřevěnými prvky a bílou omítkou. Podlaha je ze světlého dubu.